کرونا و واکسن‌هایش؛ پاسخ به پرسش‌ها (قسمت سوم)

پنجشنبه, 6 آذر 1399

ایا ابتلا به کرونا باعث مصونیت می‌شود؟

پس از بهبود از بیماری‌های عفونی، سیستم ایمنی راه مقابله با آن را در حافظه نگه می‌دارد اما این حافظه به مروز کم‌رنگ می‌شود و ایمنی پس از بهبود تاثیرش کم می‌شود و در همه موارد مادام‌العمر نیست. هنوز دقیقا روشن نیست آیا دوباره ممکن است به کرونا مبتلا شد یا نه. دانشمندان در هنگ کنگ مردی را شناسایی کردند که دوباره به کرونا مبتلا شده بود اما سازمان بهداشت جهانی می گوید نمی‌توان فقط بر اساس یک مورد نتیجه گرفت. پروفسور سارا گیلبرت که در دانشگاه آکسفورد روی ساخت واکسن کرونا کار می‌کند می‌گوید احتمال ابتلای مجدد به کرونا "وجود دارد."

طول دوره نهفتگی این ویروس چقدر است؟

دوره نهفتگی یعنی فاصله بین آلوده شدن به عامل بیماری‌زا و بروز علائم. دانشمندان می‌گویند میانگین دوره نهفتگی این ویروس پنج روز است اما ممکن است در برخی افراد کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشد. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید دوره نهفتگی تا ۱۴ روز و بعضی محققان می‌گویند حتی تا ۲۴ روز هم می‌تواند باشد. شناخت و درک دوره نهفتگی مهم است چون به مسئولان بهداشتی و درمانی امکان می‌دهد شیوع بیماری را موثرتر مهار کنند.

آیا کرونا مسری‌تر از انفلوآنزاست؟

هر دو ویروس خیلی مسری هستند. برآورد این است که هر فرد مبتلا به کرونا دو تا سه نفر دیگر و هر فرد مبتلا به انفلوآنزا بطور متوسط یک نفر دیگر را آلوده می‌کند. راه جلوگیری از انتقال هر دو ویروس به دیگران آسان است: مرتب دستتان را با آب و صابون بشویید و هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان وبینی خود را با دستمال بگیرید و بعد آن را دور بیندازید.

بهبودی از کرونا چقدر طول می‌کشد؟

از هر پنج نفری که به کرونا مبتلا می‌شوند، چهار نفر بیماری خفیفی پیدا می‌کنند مثل آنفلوآنزا، با علائمی مثل تب، سرفه خشک و از دست رفتن بویایی و چشایی. اما اگر این ویروس خود را در ریه مستقر کند، می‌تواند باعث عفونت ریه، مشکلات تنفسی و بیماری شدید شود. تقریبا از هر هفت نفر یک نفر ممکن است به مراقبت بیمارستانی نیاز پیدا ‌کند.

زمان بهبود بستگی به شدت بیماری دارد. بعضی افراد در مدت کوتاهی خوب می‌شوند ولی بیماری در بعضی ممکن است ماه‌ها طول بکشد و عوارض طولانی داشته باشد.

social distancing
 

چند درصد از افرد آلوده علائم بیماری ندارند و چگونه می‌شود آنها را تشخیص داد؟

این موضوع هنوز در دست بررسی است. درباره کسانی که آلوده هستند اما خود از آن بی‌خبرند اطلاعات کمی وجود دارد. تحقیق درباره میزان ناقلان بدون علامت نتایج متفاوتی داشته و از پنج تا هشتاد درصد متغیر بوده است. به این ترتیب تحقیقی که به آن بتوان استناد کرد وجود ندارد. از این رو برخی معتقدند یافتن بیماران علامت‌دار ممکن است گمراه‌کننده باشد و بسیاری از ناقلان بدون علامت از قلم بیفتند. برخی معتقدند شیوع گسترده کرونا ممکن است به دلیل همین ناقلان بدون علامت باشد و خواهان آزمایش‌های وسیع هستند تا این افراد شناسایی شوند.

کرونا برای افراد مبتلا به دیابت چقدر خطرناک است؟

در بریتانیا مبتلایان به دیابت جز گروه‌های پرخطر کرونا نیستند. با این حال ممکن است به بعضی مبتلایان به دیابت که بیماری‌های دیگری مانند بیماری قلبی دارند یا چاق هستند توصیه شود بیشتر احتیاط کنند. تحقیقات نشان می‌دهند کرونا برای افراد زیر ۴۰ سال که مبتلا به نوع ۱ یا ۲ دیابت هستند خطر کمی دارد. متخصصان می‌گویند سن بزرگترین عامل خطر برای ابتلا به نوع شدید و مرگ ناشی از کروناست. موسسه دیابت بریتانیا به مبتلایان به دیابت توصیه کرده نهایت سعی‌شان را بکنند قند خونشان در محدوده طبیعی باشد و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

آیا خطرکرونا برای معلولان سالم زیاد است؟

کرونا می‌تواند در سالمندان و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی و ریوی دارند بیماری شدید ایجاد کند اما شواهدی وجود ندارند که معلولان سالم بیشتر در خطر کرونا باشند.

آیا افرادی که قبلا عفونت ریوی داشته‌اند، بیماری خفیف‌تری می‌گیرند؟

کرونا در موارد اندکی به عفونت ریه منتهی می‌شود، بیشتر در کسانی که بیماری ریوی دیگری دارند. چون این ویروس نوظهور است، چه کسانی که قبلا عفونت ریوی داشته‌اند چه کسانی که با انواع دیگر ویروس کرونا مثل سارس بیمار شده‌اند به ویروس جدید مصونیت ندارند.
 

من باردارم، ابتلا به کرونا چه خطری برای بچه‌ام دارد؟

در بریتانیا به خانم‌های باردار توصیه می‌شود در خانه بمانند و حداقل تماس را با دیگران داشته باشند اما معاینات دوره‌ای بارداری را انجام دهند. شواهد نشان نمی‌دهند که خانم‌های باردار بیشتر در خطر ابتلا به کرونا هستند اما متخصصان می‌گویند تا زمانی که دانسته‌های ما از کرونا به حد کافی برسد بهتر است احتیاط کرد. با اینکه واکنش بدن به عفونت‌های ویروسی در درصد کمی از زنان باردار تغییر می‌کند اما پزشکان در مجموع ترکیب بارداری و عفونت را مطلوب تلقی نمی‌کنند.

من به بچه‌ام شیر می دهم، چه کار باید بکنم؟

وقتی مادر شیرده به عفونتی مبتلا شود، بدنش شروع به مقابله می‌کند و پادتن ترشح می‌کند. این پادتن‌ها در شیر هم ترشح می‌شوند و به بدن شیرخوار می‌رسند و او را هم محافظت می‌کنند.

توصیه‌ها به مادران شیرده مثل دیگران است، هنگام عطسه و سرفه صورتتان را بپوشانید و دستمال را دور بیندازید و دست‌هایتان را مرتب بشویید. با دست نشُسته چشم، دهان و بینی‌تان را لمس نکنید.

آیا ممکن است از حیوان خانگی کرونا بگیریم؟

دانشمندان و دامپزشکان احتمال این را بسیار کم می‌دانند هر چند نمی‌توان آن را غیرممکن دانست. ممکن است فرد آلوده، ویروس را با دست به موهای حیوان منتقل کند. ولی حتی اگر خطر کرونا هم نباشد بهتر است بعد از دست زدن به حیوانات دستتان را با آب و صابون بشویید و پیش از آن، صورت، چشم، بینی و دهانتان را لمس نکنید.

خطر کرونا برای کودکان چیست؟

بر اساس یافته‌های فعلی در کشورهای مختلف دنیا به نظر می‌رسد در مجموع ویروس کرونا در کودکان بیماری جدی ایجاد نمی‌کند، شاید سیستم ایمنی کودکان بهتر با این ویروس مقابله می‌کند. کودکان اغلب در صورت ابتلا بی‌علامت هستند یا بیماری خفیفی مثل سرماخوردگی پیدا می‌کنند. با این حال، کودکان مبتلا به بیماری‌های ریوی مانند آسم باید بیشتر مراقب باشند.

آیا باید از رابطه جنسی پرهیز کرد؟

اگر رابطه جنسی با کسی است که با شما در یک خانه و در فضای مشترک زندگی می‌کند و هیچ کدام علائم بیماری ندارید نیازی نیست از رابطه جنسی پرهیز کنید. اگر شریک جنسی‌تان که با شما در یک خانه زندگی می‌کند علائم کرونا پیدا کرد بهتر است خود را در اتاقی قرنطینه کند. در نهایت باید توجه داشت که ویروس کرونا در بزاق وجود دارد و رابطه جنسی یک تماس نزدیک است و معمولا شامل لمس و بوسیدن هم می‌شود. استفاده از کاندوم تغییری در وضعیت نمی‌دهد چون این ویروس از راه آمیزش جنسی منتقل نمی‌شود و تماس نزدیک برای انتقال از راه دهان و بینی کافیست.

vaccine

ثبت نظر

نظر جدید
نظرات 0